راه حل هایی برای بازیابی رمز ورود به ویندوز


از یاد بردن پسورد ورود به ویندوز مشکلی است که بسیاری از کاربران رایانه تاکنون بارها با آن مواجه بوده اند. با مطالعه مطالب زیر ترفندهایی را به شما معرفی میکنیم که با کمک آن ها بتوانید در مدت زمان کوتاه رمز عبور خود را بازیابی کنید. هر چند ممکن مطالب آموزشی این مقاله از لحاظ امنیتی مشکل داشته باشد ولی به دلیل کاربردی بودن موضوع، یادگیری آن بسیاری از کاربران را از مشکلات نجات می دهد. الببته لازم به ذکر است در این روش عملا رمز عبور بازیابی نمی شود و فقط کاربر می تواند رمز عبور جدید برای رایانه خود تعیین کند.

جالب است بدانید روش هایی که بیان خواهیم کرد حتی در مواقعی که هیچ گونه حساب کاربری دیگری نیز در رایانه نداشته باشید، کاربرد دارد.

Windows 7

جهت بازیابی پسورد ورود به ویندوز 7 نیاز به System Repair Disc می باشد. کابر می تواند از رایانه دیگری که سیستم عامل آن ویندوز 7 می باشد برای مراحل بازیابی پسورد استفاده کند. فقط باید توجه داشت که سیستم ها با هم تطابق دارا باشند. یعنی اگر سیستم کاربر bit-32 می باشد سیستم به کارگیری شده نیز bit-32 باشد و برای سیستم عامل bit-64 نیز همین موضوع باید رعایت شود.

اگر در مورد چگونگی ساخت System Repair Disc اطلاعاتی ندارید با جستجوی ساده در مرورگر اینترنت به راحتی میتوانید با دستورالعمل ساخت آن آشنا شوید.

پس از اجرای System Repair Disc با فشار دادن هر کلیدی روی کیبورد وارد صفحه ای با نام System Repair Disc می شوید که در آن باید آدرس محل قرارگیری ویندوز نصب شده روی رایانه را انتخاب کنید.


در صفحه بعد روی Command Prompt کلیک کنید.

وقتی صفحه Command Promp باز شد، دستورهای زیر را عینا تایپ کنید. بعد از هر دستور حتما کلید Enter را بزنید.در دستور زیر به جای حرف ((:X)) در سطر اول باید نام درایوی که سیستم عامل روی آن نصب شده است وارد کنید.

x:

cd windowssystem32

ren utilman.exe utihold.exe

copy cmd.exe utilman.exe

exit

در مرحله بعد سی دی یا فلشی که System Repair Disc را روی آن نصب کرده اید، از کامپیوتر خارج و سیستم را Restart کنید.

بعد از راه اندازی دوباره کامپیوتر، صفحه log-on ظاهر می شود که در قسمت پایین و سمت چپ تصویر، آیکون دسترسی به Command Prompt قرار دارد، روی آن کلیک کنید. با این کار مجددا وارد صفحه Command Promptمی شوید

این بار دستور زیر را تایپ کنید:

net user username newpassword

به جای کلمه username، نام کاربری مدنظرتان را وارد کنید. این نام در صفحه log-on و در زیر عکس آواتار به راحتی قابل خواندن است. سپس به جای کلمه newpassword، پسورد جدید را وارد کنید.بعد از فشردن کلید Enter، صفحه Command Prompt را ببندید و با رمز عبور جدید وارد ویندوز شوید.

Windows 10

شرایط در سیستم عامل windows 10 کمی فرق دارد؛ چون در بیشتر مواقع حساب کاربری ویندوز به طور مستقیم به سرورهای وب سایت مایکروسافت Microsoft.com متصل است. در این شرایط، جایگزینی پسورد فراموش شده به مراتب آسان تر و البته امن تر خواهد بود.

از طریق یک کامپیوتر دیگر به صفحه عبور وب سایت میکروسافت بروید. سپس ایمیل خود را وارد و گزینه «نمیتوانم به حساب خود دسترسی داشته باشم» (Can’t access your account) را انتخاب کنید.

با ادامه مسیر طبق دستورالعمل، سرور مایکروسافت سوالاتی در مورد اثبات هویت کاربر مطرح می کند. این سوالات امنیتی از اطلاعاتی که هر کاربر قبلا در حین نصب و استفاده از ویندوز وارد کرده است، پرسیده می شود. به یاد دادشتن شماره تلفن همراه اعلام شده به مایکروسافت و پاسخ به سوالات اولیه حین نصب سیستم عامل، شرایطی است که طی این مرحله ضروری می باشد.

پس از پاسخ به سوالات در نهایت می توانید رمز عبور جدیدی برای ویندوز خود تعریف کنید.

البته این کار وقتی جواب می دهد که حساب کاربری Windows 10 خود را به سایت مایکروسافت متصل کرده باشید، ولی اگر کامپیوتر شما به هر دلیلی به اینترنت دسترسی نداشته یا جلوی این اتصال را قبلا گرفته بودید، این راه حل برای شما کارایی ندارد و می توانید از راه حلی که برای Windows 7 توضیح دادیم، استفاده کنید. البته چند تفاوت کوچک در حین استفاده از آن راه حل برای ویندوز Windows 10 وجود دارد که در ادامه توضیح می دهیم:

  • به جای System Repair Disc از Windows 10 Recovery Drive استفاده کنید تا به صفحه Command Prompt دسترسی پیدا کنید. اگر با ساخت آن آشنایی ندارید از مقالات آموزشی با عنوان Windows 10 Safe Mode article استفاده کنید.
  • در صفحه log-on سیستم عامل Windows 10، آیکون مربوط به Command Prompt در قسمت پایین و سمت راست تصویر و دقیقا بین آیکون های Power و Connect to internet قرار دارد.

توجه: روش کار در Windows 8 تفاوت خاصی با روش Windows 10 ندارد، پس کاربران Windows 8 می توانند به راحتی از راهنمای Windows 10 استفاده کنند.

در آخر با یک Restart کردن سیستم خود پسورد جدیدی که انتخاب کرده اید را وارد نموده و ویندوز بالا می آید و به تمامی اطلاعات دسترسی خواهید داشت.

Leave a Reply